Platon Tchoumatchenco
Платон Чумаченко – живот през планини от трудности до символ на неустоимия дух на изследовател.
Тодор Николов
Българска академия на науките
Сред българските палеонтолози от втората половина на 20ти и началото на 21ви век ярко изпъква името на Платон Василев Чумаченко. Той е роден на 27.05.1935 г. в с. Бяла, Сливенско сред диплите на Източна Стара планина, но неговото родословие се проследява далеч назад във времето и в просторите на Екатеринославска губерния на Русия.
Познавам Платон Чумаченко повече от 60 години и винаги съм се удивлявал от неговото достолепие, почтеност и доброта, трудолюбие и стремеж към търсене на новото в науката. Това са все неща, които идват не само и не толкова от образованието, но основата им трябва да е вътре в тебе, чрез ДНК, дадено от твоите предшественици. А предшествениците на Платон идват от широките простори на Русия, разсейвайки своето родословие на юг след болшевишката революция. Дядото на Платон – Платон Дорофеевич Чумаченко е бил виден търговец („купец первой гилдии Екатеринославской губернии“), глава на голямо богато семейство с 9 деца.
За него са разказвали, че „…когато в неделен ден семейството на Платон Дорофеевич е влизало в църквата, всички погледи са се обръщали към тях…“. Сред това семейство изпъква синът на Платон Дорофеевич – Василий Чумаченко (1893–1940), който в периода 1914–1919 г. е студент в Юридическия факултет на Новорусийския университет в Одеса.Разширяващите се вълни на терор от Октомврийската революция след 1917 г. достигат и юга на Русия, което принуждава младият Василий Чумаченко през 1919 г. да постъпи като прапоршчик (мл. офицер) в Бялата армия на ген. Антон Деникин. През март 1920 г., заедно с други белогвардейци, Василий Чумаченко идва в България.
Скоро след това той се записва за студент в Медицинския факултет на Софийския университет, като упоредно с това работи като фелдшер в болницата към Руския дом на инвалидите. Тук той се запознава с бъдещата си съпруга – Наталия Ченгер (1902–1981), която е с чешкорумънско родословие. През 1928 г. се жени за нея, а през 1930 г. се дипломира като лекар и получава българско гражданство. Започва интензивна лечебна дейност. През 1931 г. в семейството се ражда първият син – Петър. В периода 1934–1935 г. др Чумаченко е участъков лекар на един голям район с център с. Бяла, Сливенско, където за кратко време привлича уважението и обичта на местните жители. На 27.05.1935 г. в с. Бяла се ражда вторият син – Платон, наречен на дядо си Платон Дорофеевич.
Като потомък на волните запорожски казаци др Василий Чумаченко е обичал много конете и местните хора с радост са му предоставяли условия за конен спорт, а при заминаването му от с. Бяла от името на цялото село му подаряват специално седло. Семейството се прибира в София с влак, а др Чумаченко като истински казак яхва коня Славчо и така пристига в София. Покъсно той си купува нов кон и го нарича Рекс. Веднага след завръщането си в София през есента на 1935 г. др Василий Чумаченко открива собствен лекарски кабинет в центъра на София – на ул. Царица Йоанна 13, където вечер приема болни, а през деня работи в Санаториума за туберкулозно болни „Др Крайселски“ на Горнобанско шосе.
Независимо, че при дипломирането си в университета той защитава дипломна работа в областта на неврологията, работата на др Чумаченко в санаториума бързо го насочва към специализация в областта на белодробните заболявания, където той се утвърждава като авторитетен специалист. Вероятно за тази преориентировка е повлиял и фактът, че др Чумаченко сам е боледувал от туберкулоза по времето, когато като студент работи като фелдшер в този санаториум. Във всеки случай др. Василий Чумаченко се проявава не само като изключителен пулмолог, но и като организатор на подходяща база за лечение на туберкулозно болни.
През 1938 г. др Василий Чумаченко купува сградата на санаториума и допълнително 6 декара земя около основния болничен блок, прави основен ремонт с надграждане, изгражда парк и създа- ва съвременен лечебен комплекс, наречен санаториум „Витоша“
За съжаление устремът на др Василий Чумаченко е спрян от коварна болест. След една поред- на есенна разходка с любимия си кон през есента на 1939 г. той получава криза, след която за кратко време на легло, на 14.01.1940 г. почива скоропос- тижно от рак на стомаха.
През целия период на активна дейност др Василий Чумаченко е подпомаган от своята съпруга Наталия Ченгер. Самата тя има удивителна биография.
След смъртта на др Василий Чумаченко ръ- ководството на санаториума се поема от съпруга- та му. Имах честта да познавам тази достолепна жена. Тя беше с нежна фигура, богата култура и излъчваше едно непреодолимо очарование. Затова винаги съм се учудвал как е могла да поеме вър- ху нежните си рамене тази отговорност – да оглави санаториума в найтрудното и сложно време от 1940 до 1945 г. Само като си помислим какви усилия е трябвало да се полагат за да се изхранват болните в санаториума във военно време и купон- на система, можем да си представим подвига на Наталия Ченгер-Чумаченко.
Наталия Жана Якоб Ченгер е родена на 20.01.1902 г. в Баба Даг, близо до Тулча, Северна Добруджа. Учи в Баба Даг и в Тулча. Баща ѝ – Якоб Ченгер е румънец, лесовъд и голяма част от горите около Баба Даг са негово дело. Майка ѝ Елисавета (Луиза) е чехкиня. Сестрата на Ели савета, Вилхелмина (Мина) Сомер играе важна роля в живота на семейство Чумаченко в София. Тя се омъжва в Букурещ за българския студент по медицина Петър Крайселски и с него идва в България. В София др П. Крайселски развива успешна лекарска практика и семейството му за- богатява. През 1913 г. Вилхелмина (Мина) кани своята племенница Наталия да се пресели при нея в София. Тук Наталия завършва класическа гимназия и научава перфектно български език. През 1920 г. леля Мина я изпраща да следва медицина в Нанси, но след една година я вика обратно в София. Др Крайселски е имал земя в землището на с. Княжево и къща в София до зала България, където е основал и първата си болница. След смърт та му (1913 г.) Мина построява една 5етажна сграда на Горнобански път, в която открива болница. По-късно, в началото на 20те години тя я отдава под наем на Руския Червен кръст. От това време лечебното заведение е известно под името Рус ката болница, съществувала до началото на 30те години и преобразувана по-късно в санаториум. Наталия е настанена в къща в двора на този санаториум. Както беше отбелязано вече, покъсно тук се срещат пътищата на Наталия Ченгер и Василий Чумаченко.
Удивителна сила е имала Наталия Ченгер-Чумаченко – да преведе своите двама малки синове през смутните години на Втората световна война, да успее да поддържа санаториума и да води истинска борба за оцеляване на семейството след деветосептемврийския преврат и последвалата национализация на санаториума и семейната къща.
Превратът на 9.09.1944 г. носи исторически последствия за страната сменя се обществено-политическото и социално-икономическото устройство. Последвалата национализация засяга тежко сем. Чумаченко и коренно променя живота им: през 1948 г. санаториумът „Витоша“ с прилежащия парк и къщата на семейството са отчуждени по Закона за едрата градска недвижима собственост. Властта „милостиво“ им разрешава да продължат да живеят в къщата срещу наем, но след около 3 години новият директор на санаториума др Малчев им отнема и тази възможност: семейство Чумаченко с цялата покъщнина е изхвърлено на улицата. Добри хора ги приютяват и по-късно успешно съдействат пред общинските власти за възстановяване на правата им.
През есента на 1946 г. съдбата натоварва мама Наталия още повече – нейният малък син – Платон заболява тежко и е на легло няколко месеца. Но тя успява да го вдигне на крака и той продължава в своето училище – Френския колеж в София, където учи от 1942 г. С невероятни усилия, с много мъка и години на нищета Наталия ЧенгерЧумаченко успява да изведе семейството си и да осигури образование на децата си. Почива в мир на 15.10.1981 г. Погребана е в Княжевските гробища, в могилата на нейния съпруг др Василий Чумаченко.
Тук е уместно да се отбележи, че оживяването и преживяването на сем. Чумаченко след 1945 г. е било възможно благодарение и на невероятна- та съпричастност и солидарна помощ на близки приятели и сънародници от белогвардейската об щност в София. В едно свое интервю Платон отбелязва: „Всички наши приятели бяха белоемигранти. Нищо не сплотява така както общата беда. А емиграцията на нашите родители е била именно такава обща беда.“
Отбелязвам тези неща за да се види трудната съдба на семейството на др Василий Чумаченко, който създава една забележителна фамилия в България. Тук той влага своите знания за проспе- ритета на медицината в новата си Родина, очертавайки се като един от най-успешните руски емигранти у нас.
След деветосептемврийския преврат властта изискваше в края на автобиографията си всеки да пише дали семейството му е засегнато от „мероприятията на народната власт“. Проф. Платон Чумаченко с болка си спомня, че освен тежките материални и битови последствия от национализацията над тях е висял като дамоклиев меч епитетът „белогвардейска измет“.
През 1948 г. властта закрива Френския колеж като „капиталистическо“ училище, след което Пла тон продължава своето обучение в Единно училище „Иван Вазов“, кв. Павлово. Тук учат също Никита Лобанов Ростовски и Светослав Докучаев.
До към 1950–1951 г. животът е бил (жестокото) училище на Платон: спрямо силите си той помага на майка си, пасе кравите на съседа бай Семен край близката рекичка Домуздере, приток на р. Владайска, копае в градината около къщата, съ- бира плодовете в двора и върши всяка посилна за детето работа, която майка му възлага или го мо- лят съседите.
Още като ученик в гимназията Платон работи като фигурант към група на Водпроект в селата Огняново и Негушево, Софийско (1951), общ ра- ботник в Инжстрой, София (1952), общ работник по строежа на Картографската фабрика, Павлово (август–септември 1953). Тази работа е наложителна за да подкрепя майка си и той продължава това и в студентските си години – напр. през зимата на 1958 г. той работи като домакин на хижа Щастливеца, Витоша (над х. Алеко). Всяко свободно време той използва за да подпомага майка си.
През 1953 г. Платон Чумаченко завършва средното си образование и вече поглежда по-високо – към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където е приет за студент в специалността геология през 1954 г. След като завършва Търговската гимназия неговият брат Петър се ориентира към стопанската област, а изборът на Платон за геологията е повлиян от неговия прия тел Никита ЛобановРостовски, с когото са за- едно още от Френския колеж. Вече в гимназията (Единно училище „Иван Вазов“, Павлово) към тях се присъединява и Светослав Петрусенко. В ху- баво време всяка неделя те са „ловци“ на минерали, главно на Витоша, които събират със страст и след това показват на именития минералог проф. Иван Костов, който им помага да определят събраните минерали. След време те предават сбирка- та си от минерали на Музея по минералогия към Софийския университет.
Приятният мек характер на Платон и чертите на благородство, което той излъчва, винаги са привличали приятели, а сред тях ярко се откроя ват княз Никита ЛобановРостовски, Светослав Петрусенко и много, много други. Заслужава да се напише повече и за неговите приятели, но тук ще се огранича да отбележа специално приятелството му с Никита.
Платон и Никита при патриарха на българската минералогия акад. Иван Костов (2001)
Никита ЛобановРостовски играе голяма роля в живота на Платон Чумаченко като съученик и приятел – дългогодишно приятелство от тежките детски години до днес. В едно интервю той под- чертава следното: „В България аз разбрах какво значи приятелството между хората с критерии за преданност един към друг…; в България, както и преди, имам много верни приятели, сред които пе- вец (Йордан Иванов), писател (Любомир Левчев), геолог (Платон Чумаченко)… Ето защо ежегодно, през пролетта и есента аз посещавам София и се срещам с всички приятели, защото приятелство- то, както и любовта, изискват много усилия, постоянство и най-главното, което имаме в живота – времето.“1 Знаменателно за това приятелство е идването му в София през 2005 г. специално за 70годишния юбилей на проф. Платон Чумаченко.
Приятелството на княз Никита Лобанов Ростовски с Платон Чумаченко е над 70 години! И двамата имат тежко детство, и двамата преминават през „мелницата“ на живота, и двамата достигат върхове в своето развитие. Никита е по рождение благородник – княз с древно потекло, усърден в работата си, с топъл характер, верен на приятелите си, с които е бил, както в трудни години, така и по-късно, когато е личност с голямо международно признание. Платон по рождение е потомък на запорожски казаци, с удивително мек характер, но твърд в устояване на своите разбирания, с между- народно признати постижения в науката. Двамата са приятели в живота, всеки със своята аура – еди ният благородник по рождение и по поведение, другият благородник по душа. Както се казва: „Тези, които си приличат се привличат.“
Студентските години на Платон Чумаченко (1954–1959) са време на усърдно влизане в тайните на геоложкото познание, което по-късно му дава солидна основа за неговата изява като първо- класен специалист. При това с твърди стъпки той върви към геологията, защото след колекционирането на минерали, което е негова страст от уче- ническите години, преди да започне обучението си в Университета Платон работи като колектор в подземните изработки на рудник Петровица (Iво рудоуправление Бориева на „Горубсо“, Мадан – януари–август 1954 г.). И тук му помага негови- ят приятел Светослав Докучаев, с когото споделят съдбата на „белогвардейски отрочета“ в България. Благоприятно обстоятелство е било, че бащата на Свет Докучаев – др Николай Докучаев е бил участъков лекар на Маданския район.
Работата на Платон в „Горубсо“, сред „най добрите представители на работническата класа – миньорите“, му дава легитимност и „изглажда“ негативите на неговия белогвардейски произход. Нека да припомним, че при първия си опит да бъде приет за студент Платон е отрязан. И то не защото той се е представил лошо на изпитите, а защото за приемането в Университета по онова време се искаше да бъдеш благонадежден, което се удостоверяваше със „Служебна бележка“ от ОФ властта. Сега вече, след работата в „Горубсо“ той получа- ва „заветната“ характеристика за благонадежност и то от партийната организация на миньорите! Това може да се определи като преминаването на Рубикон.
През 1959 г. Платон завършва Университета и неговият път към планините от проблеми в геологията е открит. Конкретните стъпки към това Платон прави със своята дипломна работа, свърза- на с геоложко картиране на Пъстрината – височи- ната, източно от гр. Монтана, издигаща се между р. Огоста и десните ѝ притоци Шугавица и Ботуня. Тук неговото внимание е насочено специално към юрските скали, разкриващи се особено добре в северното крило на Михайловградската антиклинала. Този първи досег с юрския летопис оставя трайна следа в развитието на Платон, защото след краткия „флирт“ с тектониката той избира Юрската систе- ма за поле на основните си научни търсения.
Първите успехи на Платон Чумаченко в геологията, които той постига като геологкартиро вач, дават основание в края на 1961 г. акад. Еким Бончев да го покани за работа като геолог в Геологическия институт на БАН. Така почти цялата по-нататъшна дейност на Платон Чумаченко до пенсионирането му през 2003 г. минава в този Институт: през 1963 г. е избран за научен сътрудник; през 1971 г. защитава дисертация за кандидат на науките (сега доктор) върху юрските брахиоподи от Западна България; през 1984 г. е избран за ст.н.с. ІІ ст.; през 1989 г. – защитава дисертация за доктор на науките, посветена на юрските брахиоподи в Средиземноморието; през 1991 г. е избран за ст.н.с. І ст. (сегашното звание професор). Една устремна научна кариера, зад която стоят години на упорит труд.
Сем. Чумаченко – 70те години
В началото изявите на Платон Чумаченко в Института са най-общо в полето на регионалната геология: с Боян Връблянски изследват областта между р. Лопушанска Огоста и с. Драганица (СЗ България), с Владимир Шопов характеризират Перма в Чипровска Стара планина. Самият той провежда интересни проучвания на неотектониката на областта в горното течение на р. Огоста и върху пра реките в част от Краището. През 1965 г. участва в колектива на акад. Е. Бончев за характеристиката на Скопското земетресение (26.8.1963).
Спомням си, че в тези първи години от работата на Платон в Института акад. Бончев настоя- ваше той да се ориентира за работа в областта на тектониката. В това направление в Института вече се оформяше екип от млади и много перспективни учени, които постепенно оформиха една забележителна школа. Не мога да кажа защо, но по това време виждах повече възможности за развитие на Платон като изследовател в областта на палеонтологията и стратиграфията, а не в тектониката. Той вече беше показал, че има нюх към фосилния летопис, който разчиташе като отворена книга. Затова настоявах много пред него и пред акад. Бончев той да се съсредоточи за работа в областта на палеонтологията и стратиграфията. Иво Сапунов под- крепи тази идея и така Платон след 1965 г. почти изцяло се посвети на изследвания върху Юрската система и нейното фосилно съдържание.
Първата специализирана публикуация върху брахиоподи на Платон Чумаченко е от 1966 г. и е посветена на вида Tetrarhynchia dunrobinensis – брахиопод от Долната Юра при с. Комщица, Годечко. През следващите години следват десетки статии върху таксономията, палеоекологията и стратиграфското значение на юрските брахио поди от България, Алжир, Динаридите и др., с които Платон Чумаченко се утвърждава като един от най-добрите специалисти по юрските брахиоподи в света. Автор е на десетки статии с важни приноси в областта на таксономията, системати- ката, еволюцията и стратиграфското значение на юрските брахиоподи; изготвя зонални схеми по брахиоподи. Описва нови брахиоподни таксони от Юрската система в България и Алжир. Прави трансгранична корелация на юрските седименти от Западна България и Източна Сърбия. Участва в голям международен колектив по палеогеограф- ската реконструкция на Европейската окрайнина на Тетиса…Така той става търсен съавтор на учени от други страни и редовен участник в значителни международни научни форуми.
Паралелно с палеоеколожките наблюдения Платон Чумаченко обръща внимание и на ихно- фосилите – следите от жизнената дейност на организмите (trace fossils). Те са важни индикатори за поведението на организмите и характера на среда- та на обитание. Изследва палеотеченията в юрския басейн у нас. Самостоятелно или в съавторство с други колеги (най-често с Иво Сапунов) той про- вежда детайлни изследвания на стратиграфията на Юрската система в България, разработва палеогеографски и палеотектонски карти по отделни интервали на Юрата в България. Прави важни приноси и в литостратиграфията на Юрската система у нас.
Извън брахиоподите, юрската стратиграфия, палеоекология и палеогеография, Платон Чумаченко има важни приноси в областта на геоложкото картиране (автор и съавтор на редица картни листове от Геоложката карта на България в М 1:100 000, както и на много регионално геоложки изследвания на различни региони от страната, а също в Алжир, Монголия, Карпатите и др.)
Освен палеонтолог, палео-еколог и стратиграф от висока класа, Платон Чумаченко винаги е по- казвал тънкия нюх на теренен геолог, който виж- да много детайли в геоложкия летопис и умее да извлече интересни изводи от скалите, както и да „оживи“ със свои реконструкции геоложката кар- тина. Пример за това е неговата работа върху па- леоеколожкото разпространение на юрските брахиоподи в планината Тиарет и Западен Уарсенис (Алжир), както и редица негови публикации върху Юрската система в България и нейното брахиоподно съдържание.
През 1967 г. колегите Иван Начев, Иво Сапунов и Юли Стефанов лансират олистостромната хипотеза за строежа на Източна Стара планина, според която всичките седименти с доказана триаска и юрска възраст представляват олистолити в черни- те аргилити на Котленската свита с къснокредна възраст. Събирайки брахиоподи от олистолити Платон вижда, че освен олистолити, съществуват и нормални (суперпозиционни) и тектонски взаимоотношения сред тези скали, като той приема и доказателствата на Светлана Чернявска за средно- юрска възраст на черните аргилити на Котленската свита. Така се поставя нов етап от изучаването на триаските и юрските скали в Източна Стара планина, като тектонскоалохтонни, сред които има и олистолити (седиментноалохтонни); по-късно този строеж бе доказан и детайлизиран и от сеизмичните профили, проведени от английската компания „Бритиш газ“. Друго негово постижение от регионално стратиграфско значение е доказването чрез брахиоподи на липсата на долноюрски седименти в Белоградчишко и оттам промяна на палео географските интерпретации за региона.
Проф. П. Чумаченко продължава да бъде активен – физически и интелектуално, излиза за теренни изследвания, пътува у нас и в чужбина.
Проф. Платон Чумаченко е плодовит автор – из под неговото перо са написани над 260 публикации, главно научни статии, а също и много научно популярни обзори, записки за геоложки паметници и др. Много от публикациите му в последните години са посветени на историята на българската геология. Той е инициатор да напишем заедно с него Компендиум на българските палеонтолози, в който включихме данни за всички български палеонтолози от 1896 до 2015 г., включително (Чумаченко, Николов, 2016).
Обобщено може да се каже, че основните на- учни приноси на Платон Чумаченко са в следните основни научни направления: палеонтология и стратиграфия на Юрската система в разкрития в България, Алжир и Монголия, както и в дълбоки сондажи от Северна България (литостратиграфия, брахиоподна биостратиграфия, палеонтология на брахиоподи и ихнофосили, палеогеография и па- леотектоника, секвентна стратиграфия). Работил е и като картировач в Северен Алжир (1970–1972), както и като старши геолог на българската група в Монголия (1977–1979).
В годините на активната си дейност проф. П. Чумаченко е заемал редица организационни и научно организационни длъжности: дългогодишен зав. библиотеката на Българското геологическо дружество; секретар (1995–1998) и председател на Националния комитет за Международната геоложка корелационна програма на ЮНЕСКО (1998–2003); председател на експертна комисия по Науките за земята към НФНИ–МОН (1990–1993); член (1997–2000 г.) и председател (2000–2003) на Научната комисия по геолого-географски науки при ВАК; член на СНС по геологически науки при ВАК; член на НС на ГИ–БАН; председател (2006–2010 г.) на Научната комисия по геолого географски науки при ВАК; член на различни международни научни комисии и участник в много международни геологически форуми; преподавател по палеоекология в Софийския университет: от 1973/1974 до 1976/1977 г. и от 1980/1981 до 1990/1991 г. Той даде път в науката на много талантливи млади колеги.
В течение на няколко години на упорита работа по търсене на данни за отделни руски геолози-белоемигранти Платон Чумаченко събира уникален материал, който обработва и редактира заедно с Олга Дитл от Германия. В резултат на тази забележителна дейност е публикуван един солиден том с обем 478 стр., включващ данни за над 400 учени и специалисти от широката сфера на науките за Земята, прокудени от Русия в различни периоди на 19–20 век. Научно-енциклопедичният сборник „Геологи российского зарубежья: судьбы и вклад в мировую науку“ (2014) представлява капитален принос в историята на науката.
В предварителната рецензия за този сборник имах възможност да напиша следното: „Eдна удивителна книга, в която авторите са очертали трудните съдби на руските геолози, емигрирали в различно време от Русия (от началото на 19 и през 20 в.), но главно поради терора след 1918 г. Удивителен също е фактът, че тези хора се разселват почти по всички континенти и внасят своя принос за изучаване на геологията на приелите ги страни. Авторите с голямо внимание представят трудните съдби поне на три поколения руски емигранти геолози, имената на повечето от които са вписани в златните страници на различни страни по света.
В своя предговор княз Никита ЛобановРос товски пише: „В этот биографический сборник включены не только учёные, но и практики, работавшие в разных областях наук о Земле. Отдельные биографии содержат, кроме краткого описания трудового пути, небольшие историко-культурные экскурсы, связанные с жизнью этих людей и неко- торых членов их семей.
Эти выходцы из России отдали свой опыт, свои знания и свой талант всему культурному челове честву. С другой стороны они столкнулись с дру- гой культурой, не только в жизни, но и в геологи- ческих науках. Они восприняли и ассимилировали самые лучшие образцы местной культуры и постарались вернуть на Родину все то, что они открыли. Многие из них поддерживали тесные связи с ведущими геологами Советского союза. Так двухсторонне происходил обмен геологических знаний, обмен жизненного опыта.“
Проф. Платон Чумаченко продължава своето търсене на сведения за съдбата на руски белоемигранти в различни други страни. През миналата година той публикува заедно с княз М. Вяземский данни за геолози от руски произход в САЩ. В ход са негови проекти за руски геолози във Вели кобритания, съвместно Д. Бранаган, М. Вяземский и Хю Торенс. Подготвена е и следваща работа за геолози от руски произход в испаноговорящите страни. Последната публикация от тази пореди- ца е посветена на руски геолози във франкофонски страни (виж библиографията). Уместно е да се подчертае, че тези трудове са подготвени по инициатива и с невероятните усилия на Платон Чумаченко, в сътрудничество с авторитетни учени от различни страни.
Тези усилия на проф. Платон Чумаченко са при- нос в историята на науката. Те отразяват неговото преклонение пред подвига на хиляди белоемигранти, оживели сред мъките на емиграцията и намери- ли сили да дадат своя дан за просперитета на тези страни, които са им оказали гостоприемство.
Платон Чумаченко със сина си Василий Чумаченко, който има докторска степен по електроника от Университета в Гренобъл – Пирин, 2003 г.
Геологи российского зарубежья
„Когато в спомена повторим изминатия жизнен път,
в душа на чувства място сторим,
те пак започват да пламтят,
пак същи радости,
тъги
и същите тревоги в нея,
сърцето свива се в гърди,
пак да въздъхнат те копнеят.“